UNTERSTÜTZUNG FÜR DIE DURCH VERERBUNG AUFGETEILTEN HASELNUSSPLANTAGEN!

KFMIB Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenocak: “Kademeli destek vermek meyilli arazide küçülmüş bahçelerdeki çiftçinin findik tarimina ilgisini artiracak, aile başi verim ve gelirin artmasini sağlamak kaydiyla Ordu ve Giresun’da yaşanan göçü önleyecek hatta büyük şehirlerden bölgemize geri dönüşü sağlayacaktir”

Karadeniz Findik Mamulleri ve Ihracatçilari Birliği (KFMIB) Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenocak, miras yoluyla bölünen findik bahçelerinde geliri azalan üreticilere kademeli destek verilmesini talep etti. Şenocak, Altinordu ilçesinde faaliyet gösteren bir findik kirma fabrikasinda gazetecilere, dünya findik üretiminin yüzde 75’inin Türkiye’de, bu üretimin yaklaşik yüzde 35’inin ise Ordu ve Giresun’da gerçekleştirildiğini belirtti. Son yillarda miras yoluyla bölünen findik bahçelerinde verimin düştüğünün tespit edildiğini kaydeden Şenocak, bahçelerin bölünmesiyle kazanci düşen çiftçinin bahçesine ilgisiz kaldiğini ya da başka illere göç ettiğini aktardi. Şenocak, bu durumunun findik üretiminin oldukça yüksek olduğu Ordu ve Giresun adina sorun haline gelmeye başladiğini ifade ederek, bu sorunun çözülmesi için çalişma yapilmasi gerektiğini söyledi.

  MIRAS YOLUYLA FINDIK BAHÇESININ BÖLÜNMESI

Ayni durumunun Bati Karadeniz illerinde söz konusu olmadiğini belirten Şenocak, “Örneğin, Ordu ve Giresun’daki üreticilerimizin findiktan kazanci yillik 15-20 bin lira ise Bati Karadeniz’deki üretici için bu rakam 3-5 hatta 10 katina kadar çikmaktadir. Miras yoluyla bahçelerin bölünmesiyle bölgeler arasinda findiktan elde edilen gelirde ciddi farkliliklar oluştu.” dedi. Şenocak, bu durumun çözümü için Alan Bazli Gelir Desteği ödemelerinin kapsaminin geliştirilmesini talep ederek, göç etmeyip meyilli arazide ikamet ettiğini Tarim ve Orman Il Müdürlüğüne tespit ettiren çiftçilere özellikle 10 dönümün altina dönümde bin lira, 20 dönümün altina dönümde 800 lira, 30 dönümün altina dönümde 600 lira gibi kademeli destek verilmesini önerdi. Cem Şenocak, “Kademeli destek vermek meyilli arazide küçülmüş bahçelerdeki çiftçinin findik tarimina ilgisini artiracak, aile başi verim ve gelirin artmasini sağlamak kaydiyla Ordu ve Giresun’da yaşanan göçü önleyecek hatta büyük şehirlerden bölgemize geri dönüşü sağlayacaktir.” ifadesini kullandi