August - Zeit der Haselnussernte

Yil boyunca uğraşip emek harcadik ve nihayet beklediğimiz hasat zamani geldi. Findik bahçesine ne kadar iyi bakim yapilsa da yanliş hasat ve harman uygulamalari verim ve kalite kayiplarina sebep olmaktadir.

Hasat tarihleri resmi kurumlarca açiklandi. Ancak bu tarihler başlangiç tarihleridir. Bu tarihlerden sonra findiğinizin durumuna göre hasata başlayabilirsiniz.

Findiğin hasat olgunluğuna geldiğini nasil anlariz? Findik sert kabuğunun %75 oraninda kizarmasi, Danelerin sert kabuğunun içinden kolayca çikabilmesi, iç findiğin üzerindeki zarin koyu krem rengine dönüşmesi, Findik nem oraninin %30 un altina düşmesi, Findik dallarinin sallandiği zaman meyvelerin %75 inin daldan döküldüğü belirlenince hasadin başlamasi gerekir.

Aksi halde erken toplanan findiklarda diş sert kabuğun rengi donuk kalir, Meyvenin kalitesi düşer, uzun süre muhafaza edilemez, findikta göbek boşluğu büyür ve bu boşlukta çürümeler olur, aflatoksin oluşur. Iç dolgunluğu düştüğü için buruşuk iç orani artar ve randimani düşük olur.Aksi halde erken toplanan findiklarda diş sert kabuğun rengi donuk kalir, Meyvenin kalitesi düşer, uzun süre muhafaza edilemez, findikta göbek boşluğu büyür ve bu boşlukta çürümeler olur, aflatoksin oluşur. Iç dolgunluğu düştüğü için buruşuk iç orani artar ve randimani düşük olur.

Mutlaka açiklanan tarih beklenmeli o tarihten önce findik toplanmamalidir.