Mai - Ausbringung von Düngemitteln

Geçmiş videolarda bahsettiğim gibi tavsiye edilen azotlu gübrenin diğer yarisi bu ay sonuna doğru bahçeye verilmelidir. Ayrica bu ayda bahçelerinizde tespit ettiğiniz findik kurdu, yeşil kokarca, kahverengi kokarca gibi zararlilarla ve külleme hastaliği ile mücadele yapilmalidir.

Findik kurdu erginleri kül renginde 6-7mm boyunda, ince uzun hortumludur. Beslenme ve yumurta birakma yoluyla meyvelerde zararli olur. Zarar gören yeni meyvelerin kabuğunda ve içindeki etli kisminda bozulmalar olur. Bu zarar şekline halk arasinda sarikaramuk denir. Meyve normal iriliğe eriştikten sonra zarara uğrarsa meyve içi ve meyve dişindada kararma oluşmasi ile karakaramuk denilen zarar şekli ortaya çikar. Bir zararli yaklaşik 80 meyveye zarar vermektedir.

Biz bu canliyi nasil tespit edeceğiz? Sabahin erken saatlerinde veya aksamin serin saatlerinde dallar beyaz bir örtüye silkelenerek Findik Kurdu varliğina bakilir. Yaklaşik 10 da arazide 10 ocak, 20 da arazide 20 ocak olacak şekilde örnekleme yapilarak zararli durumuna bakilmalidir. Eğer her 10 ocaktan 2 den fazla ergin böcek düşüyorsa ilaçlama yapilmalidir. Mücadeleye findik mercimek tanesi iriliğine gelince başlanmalidir. Ilaçlama yapilan bahçede en az 15-20 gün hayvan otlatilmamalidir.